post-featured-image

TSE Nedir, Ne İşe Yarar?

 

TSE nedir, ne işe yarar; Türk Standartları Enstitüsü olan TSE , ülkemizdeki hizmet standartlarının belirlenmesi için kontrolü üretim organizasyonları kurmaktadır. Uluslararası organizasyonlarda yer alan ISO ile neredeyse aynı görevi gören TSE, ticaret koşullarının iyileştirilmesini aynı zamanda insan ve çevre sağlığının koruması için standartlar belirlemiş ve üretim alanına sunmuştur.

 

TSE Kalite Standartı Nedir?

TC sanayi ve teknoloji bakanlığına bağlı olan TSE nedir, ne işe yarar; 1960 yılında kurulmuş olan Türk standartları enstitiüsü olarak, ticaret ve üretim faaliyetlerinin kontrollü bir şekilde ilerlemesi için standartlar koymuştur. Kalite standartları gereğince, üretim ve ticaret alanında belirlenmiş bir takım koşullara uyulması, piyasının denetlenmesini aynı zamanda kaliteli bir üretim ağının oluşturulmasına etki etmektedir.

  • TSE kaliteli üretime teşvik edici bir standart belirlemektedir.
  • İnsan ve Çevre sağlığına duyarlı, kontrollü üretim sağlamaktadır.
  • Tüketiciyi korumak ve üreticiyi denetlemekle hükümlüdür.
  • Kalitenin iyileştirilmesi ve onarılmasını sağlar.
  • Ticari alandaki rekabet eşitliğinin sağlanması aynı zamanda teşvikin yapılması için organize edilmiştir.

 

Türk Standartlerı Enstitüsü Görevleri Nedir?

TSE nedir, ne işe yarar; Ankara’da 1960 yılında kurulmuş olan TSE, farklı üretim alanlarında standartların oluşturulması için kurulmuştur. Buradaki amaç, hem üreticinin hem de tüketicinin haklarını koruyacak belirli standartlar ortaya koymaktır. Bu standartlar genelinde, çevrenin ve insan sağlığının korunması ilk kademede yer alırken, yürürlükte olan standartların denetlenmesiyle uygunluk takipçisi olmaktadır.

Yurtiçi ve yurtdışı standartların takibini yaparak, global alandaki standartlara uyum sağlanması, aynı zamanda kamusal alanda oluşturulmuş taleplerin düzenlenmesi ise kalite kontrollerin yapılması da TSE görevleri arasında yer almaktadır. Yeni ve güncel standartların incelenmesi, Türk standarlarına göre uygulanması için organizasyonlar yaparak, standardizasyonu güçlendirmektedir.

 

TSE’nin Önemi Ve Uygulandığı Alanlar

Türkiye’deki üretim alanındaki yetkili kurumlardan biri olan TSE nedir, ne işe yarar; Türk standarları enstitüsü olarak, global alandaki ISO yayınlarını takip ederek, tüketici ve üretici arasındaki ortaklığın sağlanmasına yardımcı olmaktadır. Kar amacı gütmediği için herkesi eşit rekabet ve standarta değerlendirmekte, üretimin kalitesinin artırılmasına öncülük etmektedir. Bu işlemlerin tamamlanması için düşük kaliteli ürünlerin kaldırılması veya denetlenmesi ile standartların eşitlenmesi ve insan sağlığının da gözlenmesine destek olmaktadır. Tüketiciyi kalitesiz üründen uzaklaştırırken, üreticinin kalite standartlarına ve insan sağlığına dikkat etmesi sağlanmaktadır.

 

TSE Belgelendirme Şartları Nelerdir?

TSE damgası ve belgesi üretilen ürünün insan sağlığına zararlı olmadığını temsil etmektedir. Bu damga, ürünün TSE kontrollerinden geçerek, tüketiciye sunulduğunu ve sağlık koşularına uygun şekilde üretildiğini göstermektedir. Türkiye’de bir ürünün güvenilir olduğunu ve kalite standartlarında üretildiğini bu damgayı görerek anlayabilirsiniz. Ürünün içeriğinde insanı ve çevreyi tehdit ederek sağlıksın maddeler bulunmadığı aynı zamanda üretimin Türk standartlarına uygun şekilde yerine getirildiğini belirten belge ve damga TSE damgasıdır.

Call Now ButtonHemen Ara
ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish
WhatsApp chat