post-featured-image

OHSAS 18001 Standart Maddeleri

Ohsas 18001 iş güvenliği yönetim sistemleri, işçi ve iş verenin kurum içerisindeki çalışma performansını artırıcı planlamalar yapmaktadır. Ayrıca riskleri ve tehlikeleri önceden saptayarak, iş güvenliğini sağlar ve kurumun sektöründe daha başarılı olmasına neden olur. İSG politikası uygular, planlama ve analizlerde bulunur. İş kazalarını ve yaralanmalarını engeller.

Kurumların Standartlara Uygunluğunun Sağlanması

Ohsas 18001 standart maddeleri, kurumların şartlara uygunluğunu sağlamak için kaynaklardan yararlanır. Aynı zamanda görevler ve sorumluluklar çerçevesinde planlamalar yaparak kurumun performansını artırmaktadır. İnsan kaynakları, işçilerin becerileri ve organizasyon alt yapısı oluşturarak teknik alanlarda kurumun daha sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.

Potansiyel iş faaliyetlerini ve kişisel performansları planlar ve alanda yapılaması gerekenleri iş verene bildirir. İş tehlikesi, çalışanların çalışma sırasındaki performans kayıplarını ve prosedür değişikliklerini kurumun işçilere bildirmesini sağlayacaktır. Acil durumlara hazırlıklı olmayı ve düzenli olarak dokümanların personel tarafından hazırlanmasını sağlayacak olan Ohsas standartları, İSG açısından önemli bir yere sahiptir.

Performans Ölçümü Ve İzleme

Kurumların çalışma performansları ve işleyiş şekillerinin uygunluğa göre hazırlanması için performans ölçümü yapan ohsas 18001 standart maddeleri, oluşabilecek kaza ya da kayıp durumlarını önceden analiz ederek, önlem alınmasını sağlar.

Performans ölçümü işçilerin ve kurumun daha faydalı çalışmasını veya faaliyet göstermesini sağlarken, izleme sonrasında da işçilerin performans düşüklüklerinin nedenleri araştırılmaktadır. Kaliteli hizmet verebilmek için periyodik olarak performans ölçümleri ve değerlendirmeler yapılması sağlanır.

Yönetimin Gözden Geçirilmesi

Ohsas standart maddeleri içerisinde yer alan çalışma performans ölçümleri ve İSG yönetim sistemlerine uygunluk bütün kurumlar için geçerlidir.  Ohsas 18001 standart maddeleri şu şekilde sıralanmıştır.

  • Yasal şartlara uygunluğun değerlendirilmesi
  • Olay araştırmalarının düzeltici ve önleyici duruma getirilmesi
  • Önceki yönetimin gözden geçirilmesi
  • İSG politikası ve hedefleri
  • İSG ile ilgili değişen şartların gözden geçirilmesi
  • Katılım ve danışma sonuçları

Yönetime Katkı Sağlanması Ve Sonuçları

Ohsas sayesinde kurum ve kuruluşlar kısa zamanda performans yükseltecek analizler yapmakta, işçilerini buna göre hazırlamaktadır. İSG performanslarının artırılması için düzenli bir şekilde çalışmakta olan Ohsas 18001 Türkiye’deki kurum ve kuruluşların iş sağlığı alanında güvenli hizmetlerden faydalanmasını sağlayacaktır.

Call Now ButtonHemen Ara
ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish
WhatsApp chat