post-featured-image

OHSAS 18001 Nedir Ve Ne İşe Yarar?

İş sağlığı ve güvenliği gereğince yasal bir süreç olan OHSAS 18001 nedir ve ne işe yarar; iş güvenliği ve sağlığı yönetim sistemleri İSG olarak iş güvenliği ile ilgili bütün alanlarda sistematik bir şekilde faaliyet gösterme ve iyileştirme sürecine tutulması kurum ve kuruluşlar için önemli bir yer tutmaktadır. Bu alanda çalışma performansını ve işçi sağlığını düşünen OHSAS 18001 iş güvenliği yönetim sistemlerinden biridir.

İş Güvenliği Nasıl Sağlanır?

OHSAS 18001 İş Güvenliği Yönetim Sistemi ile, iş sağlığı ve güvenliği sağlanmaktadır. İş güvenliği yönetim sistemi belgesini alan kuruluşlar, saygınlıklarını artırdıkları gibi, çalışanlara daha güvenli ortamlarda çalışma olanağı sunar.

İş sağlığı ve güvenliği sayesinde, yerinde oluşabilecek kazalarda riskler en aza indirilir. Mevzuata uygunluk sağlanmış olur. Çalışanların çevre güvenliğine katılımlarını artırmaya başlar.

OHSAS 18001 İş Güvenliği İçin Süreç Nasıl İşler?

OHSAS 18001 sertifikası, kuruluşların, OHSAS standartlarına uygun olarak yönetilip yönetilmediğini kontrol eden bir sistemdir. Bu sertifikanın 3 yıl arayla yenilenmesi gereklidir. Buna göre;

 • Belgelendirme kararı
 • Proje yönetiminin uygulanması
 • Kapsamı tanımlama
 • Boşluk analizi ve risk değerlendirmesi
 • Dokümantasyon ve belgeleme
 • Dahili OHSAS 18001 denetim
 • OHSAS 18001 belgelendirmesi

OHSAS Standartları Nedir?

Ohsas 18001 iş sağlığı ve güvenliği kapsamında yönetimin gözden geçirilmesi, İSG politikası, planlama ve uygulama üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu şekilde kurum ve kuruluşların iş performansını yükselteceği gibi iş güvenliğini de sağlamaktadır.

Kontroller ve düzenleyici faaliyetler gösteren OHSAS 18001 Nedir ve ne işe yarar; uygulama ve işletme kapsamında planlı çalışma performansı, disiplin ve işçilerin sağlığı üzerinde yoğunlaşarak kaliteli kurum ve kuruluşların oluşmasını sağlayacaktır.

Düzenleyici Faaliyetler Nelerdir?

Ohsas 18001 nedir ve ne işe yarar; Kaza, yaralanma ve sağlık bozulmalarında iş faaliyetlerindeki performans düşüklüklerinin etkilenmemesini sağlar.  Dahası bu olayların yaşanmaması için önceden önlem alarak işlerin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlayacak olan Ohsas 18001 hasarsız olay ve tehlikenin oluşum durumlarını önceden saptamaya yaramaktadır.

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında kurumların çalıştığı sektöre göre planlama ve iyileştirme yapmak, kaza ve ölüm oranlarını düşürmüş, çalışanların daha sağlıklı bir şekilde performans göstermelerini sağlamıştır. Düzenleyici faaliyetler uygulayarak, iş kazalarını ve yaralanmaları önlemektedir.

Ohsas İş Performansı

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında ohsas, çalışma performansını artırmak için belli standartlar uygulamaktadır;

 • Eksiklerin giderilmesini sağlar
 • Planlama yaparak, düzenlemeler yapar
 • Tehlike taraması ve risk değerlendirme yapar.
 • Rutin ve rutin olmayan faaliyetleri analiz eder.
 • Kaza ve yaralanma durumlarının olma riskini azaltır
 • Personelin performansının neden düştüğünü saptar
 • Kurumda olan değişiklikleri işçilere bildirilmesi üzerine toplantılar düzenler.

Hedefler ve Programlar Kapsamında OHSAS 18001

Hedeflerin pratik bir şekilde uygulanmasını sağlayan ohsas 18001 programların düzenlenmesini sağlar. Aynı zamanda planlamalar yaparak, kaynak, görev ve yetki konularında çalışanların daha iyi performans sağlayacağı bilgilendirmelerde bulunmasını ve teşvik politikasının uygulanmasını sağlamaktadır.

 

 

Call Now ButtonHemen Ara
ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish
WhatsApp chat