post-featured-image

OHSAS 18001 İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemleri Şartları

İş sağlığı ve güvenliğini sürekli iyileştirme üzerine kurulmuş olan Ohsas 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim şartları İSG riskleri yapısına ve büyüklüğün uygun olmalıdır. Ayrıca İSG mevzuatına uyması gereke kuruluşların, sağlık bozulmalarını önlemesi ve performans açıklarını iyileştirilmesi yetisine de sahip olması gerekmektedir.

İş Güvenliği Neden Önemlidir?

OHSAS 18001 İş Güvenliği Yönetim Sistemi, kuruluşların itibarını yükseltirken, şirketlerin sağlık ve güvenli yönetim sistemi sayesinde daha kaliteli çalışma ortamına geçmesini sağlar.

İş güvenliği, çalışanların çevre güvenliğine daha fazla katılımını sağlarken, müşterilerin memnuniyeti ön plana çıkar. Verilen hizmetler her zaman daha kaliteli olmaya başlar. Firmanızın iş güvenliği ve ISO 22000 belgesi için gerekli başvuruları, firmamızın konusunda uzman ve deneyimli ekibiyle gerçekleştirebilirsiniz.

 

OHSAS 18001 Politikası

Ohsas 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri şartları gereğince, iş veren ve işçinin kurum içerisindeki sağlığı ve performansa odaklanması sağlanmaktadır. Çalışma disiplinleri ve kurumun içindeki yasal hakları da göz önünde bulundurarak kapsadığı alanlar, düşüşe geçtiği noktalar ve yönetim sistemindeki hatalar iyileştirme yoluna giderek çözülmeye başlanır. Planlama, iş yeri mevzuatı ve kuruluşun kendisine uygun ve ilgili kalmasını sağlamayı amaçlayan Ohsas 18001 politikası kurumların ve kuruluşların daha sağlıklı çalışmalarını sağlamaktadır.

Planlama ve Risk Değerlendirme

Ohsas 18001 İş güvenliği sistemleri, iş alanındaki eksiklerin her zaman bir kurumun daha kötü performans sergilemesini sağladığını kanıtlamıştır.  Bu eksiklerin giderilmesi, planlamalar ve risklerin tanımlanmasıyla mümkün olmaktadır. Ortadan kaldırma, yerine koyma ve mühendislik kontroller sayesinde İSG riskleri belirlenir ve kısa zamanda iş organize edilmektedir.

OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri şartları; işin tehlike barındırma olasılıklarının hesaplanması ve engel olunması ayrıca kuruluşların faaliyet gösterdiği alanlarda yaptığı değişiklikleri işçilerine ya da personeline sağlıklı bir şekilde geri bildirmesi hedeflenmektedir. Geçici değişikliklerde dahil olmak üzere, tehlikeler ve riskler ortadan kaldırılmalıdır.

Ohsas 18001 Şartları

İSG Şartları ve Politikası

İş sağlığı ve güvenliği gereğince OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği sistemleri şartları kurum ve kuruluşlar için bildirge yayınlamıştır. Bu bildirgede İSG Politikası şu şekilde sıralanır.

  • Yaralanmaların ve sağlık bozulmalarının önlenmesi
  • Performansın iyileştirilmesi
  • Dokümante edilmeli, uygulama ve sürdürülebilirlik kontrolleri sağlanmalı
  • İSG hedeflerinin belirlenmesi ve amaca yönelik planlanması

İSG Planlama Yönergesi

İş güvenliği ve sağlığı gereğince kurum ve kuruluşların sürekli düzenli olarak planlama yapması uygun görülmüştür. Risklerin ortadan kaldırılması ve işveren ile işçi arasındaki iletişimin sağlanması için tüm çalışanların duyuru, yeni bildiri ve benzeri faaliyetlerden haberdar olması gerekmektedir.

 

 

Call Now ButtonHemen Ara
ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish
WhatsApp chat