post-featured-image

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesini Kimler Alabilir

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi genel olarak iki farklı şey için kullanılır. Bunlardan ilki bir kuruluşun kalite yönetimini belgelendirmek, ikincisi ise bireylerin bilgilerini belgelendirmek şeklindedir. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi iş akış süreçlerini sürekli iyileştirmek isteyen kuruluşlar için vazgeçilmez bir standarttır.

Bireylere Özel ISO 9001 Belgesi

Bir kuruluşun kalite yönetim sistemini oluşturmak ve onun sürekliliğini sağlamak adına ISO 9001’in kullanımı gereklidir. Bireylerin bu standardı kullanmak için ihtiyaç duydukları bilgi becerileri sağlamak için ISO 9001 belgesi alması gerekir. Bu bireysel sertifikalar katılan kişilerin potansiyel işverenlere yönelik becerilerini kanıtlar. Aynı zamanda bireylere sistem denetimi alanında kariyer geliştirme ve ilerletme imkanı tanır.

ISO 9001 iç denetçi kursları genelde birkaç gün süren kurslardır. ISO 9001 baş denetçi kursları ise yaklaşık bir hafta sürer. Baş denetçi kursu sadece ISO 9001 baş denetçi eğitimini sunabileceğini kanıtlayan onaylı bir şirket tarafından verilebilir.

Kuruluşlara Özel ISO 9001 Belgesi

Kuruluşlar için ISO 9001 belgelendirme süreci, kalite yönetim sistemi için temel olarak ISO 9001’in kullanılma kararı ile başlar. Bu karardan sonra kuruluşun yapması gerekenler bir kılavuz halinde sunulur. Şirket, ISO 9001 gerekliliklerini kullanarak sistemini oluşturmaya başlar ve daha sonra belgelendirme başvurusunda bulunur.

Şirket bir süre denetlendikten sonra ISO 9001 uygulanması tamamlanır. Daha sonra iç denetimler gerçekleştirilir ve sistem yönetimsel açıdan en az bir kez kontrol edilir. Bunun ardından bir belgelendirme kuruluşundan belge almış olan baş denetçiler sistemi ISO 9001 şartlarına göre değerlendirirler.

ISO 9001 Belgesinin Mutlaka Alınması Gereken Sektörler

ISO 9001 dinamik ve uyarlanabilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Kapsamlı bir yönetim sistemi herhangi bir sektördeki temel işletme işlevinin geliştirilmesine yardımcı olabilir. ISO 9001 standartları global olarak çeşitli işletmeler tarafından kullanılır. ISO 9001 denetiminin uygulanmasındaki ortak faktör riski azaltmak ve kaliteyi artırmaktır.

1. İnşaat

Zaman ve bütçe kısıtlamalarının sürekli olarak uygulandığı bir sektörde özelli bir dizi dış paydaş ve üçüncü taraf yatırımcıların olduğu yerde kalite ve güvenlik son derece önemlidir. ISO 9001 standartlarına uyum sağlayan inşaat yönetim ekipleri, atık maliyetlerinde önemli bir düşüş elde ederler. Buna ek olarak çalışanlarının daha verimli çalışmalarını ve işlerinden daha memnun olmalarını sağlarlar.

2. Mühendislik

Tüm mühendislik disiplinlerinde doğruluk ve verimlilik gereklidir. Tutarlılık açısından potansiyel yüklenicilerin her birisi ün sürdürme peşindedir. Performans gösterebilmek sadece bir adımdır. Çeşitli müşterilerin ve durumların ortaya çıkardığı ihtiyaçlara göre performansın tekrarlanması mühendislerin başarısını gösterecek önemli bir etkendir.

Hizmet sunumunda kalite güvencesinin oluşturulması mühendislik firmaları için çok önemlidir. Bu durum potansiyel tehlikeleri ve verimsizlikleri tespit etme ve bu riskleri azaltmak için planlar geliştirme yeteneği gösterir.

3. Teknoloji

Teknolojiye dayanan hizmetlere olan talebin artması, bilgi teknolojileri sistemleri, bulut tabanlı yazılım ve dijital destek gibi hizmetler sunan işletmelerde hızlı bir artışın görülmesini sağlamıştır. Taleplerdeki artışa cevaben nispeten genç olan teknoloji sektörü hızla olgunlaşma yolundadır.

ISO 9001 kapsamlı dokümantasyon, standart işletim prosedürleri ve olağanüstü durum kurtarma planları gerektirir. Bu durum teknoloji firmalarının karmaşık iç süreçleri ve sistemleri düzenlemelerine yardımcı olur. Böylece daha düzenli ve daha etkili çıktı üretimi sağlanır.

4. Üretim

Üretim süreçleri daha düzenli olma ve otomatikleşme yolunda ilerler. Endüstri için güçlü bir ilerleme söz konusudur. Bu nedenle üreticilerin kalite ve verimlilikte mümkün olan en yüksek standartları elde etmeleri önemlidir.

Kalite yönetim sistemlerinin uygulanması imalatçı şirketlerin özellikle dış rekabet gücünü istikrarlı bir şekilde arttırır ve piyasada değer kazanmalarını sağlar. Ayrıca, uzun vadede neyin iyileştirilebileceğini görmek için güvenlik standartları daha detaylı bir biçimde incelenir.

5. İletişim

Topluluk odaklı programlar kalite yönetim sistemlerinden yararlanabilirler. ISO 9001, insanların katılımıyla yönetime sistematik bir yaklaşım gibi temel ilkeler benimsendiğinde daha faydalı olabilen bir uygulamadır.

Geri bildirimde bulunmak için iyi oluşturulmuş sistemlere ve iç denetimlere sahip olmak toplum hizmetleri projelerinin uzun vadeli performansına katkı sağlar. Artan bir başarılı program uygulama düzeyi gösterebilmek farklı fonların artış göstermesi anlamına gelebilir.

6. Sağlık

Sağlık sektörünün toplum içindeki önemi göz ardı edilebilir değildir. Hayat boyunca sağlık sektörü hayati bir role sahiptir. Herkes kaliteli hizmet almak ister ve kaliteli hizmete güvenir. Bu nedenle, ISO 9001 sağlık tesisleri, ilaç üretimi, ambulans ve acil durum hizmetleri gibi alanlarda mevcut standartların güçlü bir şekilde değerlendirilmesini sağlayabilir.

Call Now ButtonHemen Ara
ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish
WhatsApp chat