post-featured-image

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nedir?

 

ISO 9001, bir kuruluşun ISO 9001 belgelendirmesi için kalite sisteminde yerine getirmesi gereken gereksinimleri belirten bir ISO standardıdır. 9000 serisi içerisinde belgelendirme gerektiren tek standarttır. ISO 9001 kalite yönetim sistemi belgesi ise bu standardı karşılayan kuruluşlara verilen bir belgedir.

ISO 9001 standardı, şirketlerin yasal gereklilikleri yerine getirirken müşterilerinin ürün ve hizmet gereksinimlerini karşılamalarına yardımcı olabilir. Genel olarak kuruluşun tamamı belgelendirme konusu olur ancak kalite yönetim sisteminin kapsamı belirli bir departmandaki performansı iyileştirmek için uyarlanabilir yapıdadır.

İso 9001 kalite yönetim sistemi belgesi nasıl alınır öncesinde sistemin değerlendirilmesinde fayda var. Örneğin belgeleri alan kurumların işleri ve sektörde ki yerleri dahi göz önünde bulundurulabilir. Şöyleki belgeye sahip olan kuruluşların, sürekli olacak şekilde gelişime yüz tuttukları açık durumda. Günden güne büyüyen kuruluşlar, kalite belgeleri ile adını duyurmaktadır.

İşlerinizin daha fazla ön plana çıkmasını istiyorsanız da belge temin etmeniz gerekir. Özellikle de kuruluşun diğer kuruluşlar ile rekabet avantajına sahip olması adına belgeler alınmalıdır. Önce belli başlı eğitimlerden geçmeniz ve belgeleri kazanmanız sağlanır. Eğitimlerin arkasından belge sahibi olanların gelişim ve büyüme açısından avantajlı hale gelecekleri açık durumda.

İso 9001 Belgeleri İçin Eğitimler

Kalite yönetim sistemi kuran kuruluşların belgeler için talepte bulunmaları mümkün olmakta. Sistemin işletme tarafından uygulanması gerekiyor. Nitekim bu uygulamaların, yine kalite sistemine göre yönetilen kurumlar tarafından denetlenmesi söz konusudur. Deneyimlerin akabinde belge almanıza izin verilecektir. Bunun için;

• Danışmanlık ve Eğitim hizmetlerine dahil olmanız gerekiyor.
• Eğitimden geçenlerin belge sahibi olmalarına izin verilir.

Kalite Yönetim Sistemi kurumları tarafından çalışmaların başlatılması esas alınmaktadır. Firmanın çalışmalara göre sisteme uygun olup olmadığı ifade edilir. Yazılı dökümanlar eşliğinde bu durum bildirilir. Kayıtların oluşturulması belge alma aşamasında önem arz etmektedir. Tüm bu belgelerin de yine kalite yönetim sistemine uygun olan firmalar tarafından yürütülmesine özen gösterilir.

İso 9001 Kaliteli Yönetimi Dökümanları Nelerdir?

İso 9001 kalite yönetim sistemi belgesi dökümanları sorularına karşılık olarak belli başlı adımlar ifade edilmiştir. Örneğin yukarıda belirttiğimiz gibi eğitimlere başvurmanız ve dökümanların hazırlanması esas alınır. Merak edenlere dökümanlar hakkında da bilgi verilmektedir. Örneğin kuruluşun stratejik durumuna yönelik dökümanlar göz önünde bulundurulur. Beraberinde prosedürler ve görev tanımları gelmektedir.

Talimatlardan şartnamelere kadar pek çok döküman değerlendirmeye alınır. Formlar ve süreç akışına yönelik belgeler dahi incelenir. Hatta bu dökümanların akabinde kayıtlar dahi geliyor. Örneğin başta müşteri memnuniyetine yönelik mevcut olan olumlu ile olumsuz yorumların dahi sergilenmesi söz konusudur.

ISO 9001 KYS Belgesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ISO 9001 kalite yönetim sisteminin ne olduğunu anlamak istiyorsanız bilmeniz gereken belirli detaylara göz atabilirsiniz. Bu detaylar ISO 9001 belgesi hakkında size ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri sunacaktır:

 • Kuruluş boyutunun bir önemi yoktur. 1 milyon kişilik veya 1 kişilik bir kuruluş bu belgeyi alabilir.
 • Kuruluş sektörünün bir önemi yoktur. Bir restoran, danışmanlık şirketi, üretim şirketi, devlet kuruluşu gibi bir kuruluş bu belgeyi alabilir. Birkaç belirli sektör için ISO 9001 ile uyumlu olan başka standartlar vardır.
 • ISO 9001 bir ürün standardı değildir. Ürün kalitesini tanımlamaz. Bu standart süreç temellidir. Süreçlerinizi kontrol etmek için onu kullanabilirsiniz.
 • ISO 9001 bir personel standardı değildir. Bir kişi ISO 9001 belgesine sahip olamaz. Yaklaşık bir hafta süren bir eğitim kursunun ardından bir kişi ISO 9001 sertifikalı baş denetçi olabilir. Bu, üçüncü taraf şirketlerin denetlenmesini sağlar.
 • ISO 9001 katılım sağlanabilecek bir şey değildir. Kuruluşunuz ISO 9001 kalite yönetim sistemini uygulamak için gerekli adımları takip etmelidir. Daha sonra denetleme işlemi gerçekleştirilir. Denetlemeden başarılı sonuç alırsanız şirketiniz üç yıllığına ISO 9001 belgesi almaya hak kazanır.

ISO 9001 sertifikalı demek bir kuruluşun ISO 9001 gereksinimlerini karşıladığı anlamına gelir. ISO 9001, kalite yönetim sisteminizin uygun ve etkili olup olmadığını değerlendirirken iyileştirmeleri tanımlar ve bunları uygulamak için sizi zorlar.

Sürekli iyileştirme, müşterilerinizin gereksinimlerini karşılayan ürünler ve hizmetler almasını sağlar. Bunlar aynı zamanda kuruluşunuzun tutarlı performans göstermesine yardımcı olurlar. Kuruluşunuz artan iş memnuniyetinden, iyileştirilmiş moralden ve iyileştirilmiş faaliyete yönelik sonuçlardan kazanç elde eder.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi dünyanın önde gelen kalite yönetim standardı olarak kabul edilir. Bu standart küresel anlamda bir milyondan fazla kuruluş tarafından uygulanır. Uygulanan ISO 9001, tüm potansiyeli ile kuruluşunuz için paha biçilemez bir varlık haline gelir. Standardın amacı, şirketlere, müşteri hizmetleri ve teslimatlarda mükemmele yakın hizmet sunma konusunda yardımcı olur.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesinin Faydaları

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi kuruluşunuz için pek çok farklı faydaya sahiptir. Bu faydalar kuruluşunuzun hizmet veya ürün sunumu gibi alanlarını doğrudan etkiler. ISO 9001 belgesinin faydalarını şu şekilde özetlemek mümkündür:

 • Kuruluşunuzun daha uygun maliyetli iş süreçlerinden geçer.
 • Kuruluşunuzun güvenilirlik ve rekabet gücü artış gösterir.
 • Kaynakların etkili kullanımıyla düşük maliyet ve daha kısa döngü süreleri elde edilir.
 • Gelişmiş müşteri memnuniyeti ve iş tekrarıyla müşteri sadakati elde etme konusunda kuruluşunuza yardımcı olur.
 • Fırsatlara esnek ve hızlı cevap verebilme imkanı sunarak elde edilen gelirin artış göstermesini sağlar.
 • Artan üretkenlik ile iç süreçlerin entegrasyonu ve uyumluluğu sağlanır.
 • Ürün ve hizmet tesliminde tutarlılık elde edilir.
 • Gelişmiş iletişim, planlama ve yönetim süreçleri ortaya çıkarılır.

Herhangi bir kuruluş ISO 9001 gerekliliklerini ve evrensel yönetim ilkeleri ile uyumlu olabilir. Ancak global yönetim prensiplerinin bir parçası olan aşağıdaki unsurlar ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesinin önemini ön plana çıkarır:

 • Müşteri odaklılık.
 • Liderlik.
 • İnsanların katılımı.
 • Süreç yaklaşımı.
 • Gelişme ve iyileşme.
 • Kanıta dayalı karar verme.
 • İlişki yönetimi.

İso 9001 Kalite Sistemi Denetimi Nedir?

İlgili dökümanlar ve kayıtlar neticesinde denetime geçilmektedir. Yine İso 9001 belgesine sahip olan kurumların denetimlerine maruz kalmanız sağlanır. Ancak bu denetimlerden de geçerli notu alan kurumların kalite sertifikasına sahip olmaları mümkün. Sergilenen tüm planlamalar, stratejiler, kayıtlar ve dökümanlar göz önünde bulundurulur. Böylece;

• 170’den fazla ülkede değerlendirilen kalite sistemine dahil olmanız sağlanır.
• Milyonlarca kurum gibi müşteri potansiyelini arttırmanız ya da üretimi genişletmeniz mümkün olacaktır.

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat