post-featured-image

ISO 9001 Belgesi Nereden Alınır

ISO 9001 belgesi nereden alınır diye düşünüyorsanız soruyu farklı bir şekilde sormaya çalışmalısınız. Seçtiğiniz belgelendirme kuruluşu sadece standardın gerekliliklerini yerine getirip getirmediğinize değil, aynı zamanda potansiyel olarak belgelendirmenin korunup korunmadığına karar verecektir.

ISO 9001 belgelendirme kuruluşlarıyla uzun vadeli ve başarılı bir ilişki kurmak istiyorsanız anlaşmadan önce çeşitli önemli noktaları değerlendirmeniz gerekmektedir. Bu önemli noktaların her birisi ISO 9001 belgelendirme sürecindeki başarınızı doğrudan etkileyecektir.

1. Maliyet

ISO 9001 belgesi pahalı olabilir. Kuruluşunuzun büyüklüğü, tesis sayısı ve yeri belgelendirme maliyetine katkıda bulunur. Daha büyük kuruluşlar belgelendirme maliyetini artıracak ek denetim zamanına ihtiyaç duyabilecektir. Seyahat masrafları da belgelendirme masraflarına dahil edilmektedir.

Kuruluşunuza en yakın veya yerel denetçi olan bir belgelendirme kuruluşu seçmek, belge maliyetlerinizi düşürecektir. Kuruluşunuzun için hangisinin daha ekonomik olduğunu belirlemek için pek çok farklı firmadan teklif alabilirsiniz. Aynı zamanda ISO 9001 belgesinin maliyeti konusunda ek bilgi toplamalısınız.

ISO 9001 Belgesinin Maliyeti

ISO 9001 belgesinin maliyeti kuruluşunuzun büyüklüğüne, karmaşıklığına ve kalite yönetim sisteminin bazı ögelerine sahip olup olmadığınıza bağlı olarak değişecektir. İlk olarak, kayıt gerçekleştirmek isteyen kuruluşlar için üç farklı seçeneğin bulunduğu unutulmamalıdır.

 • Her şeyi kendi başınıza oluşturabilirsiniz.
  • İşinizi herkesten daha iyi tanıyor ve işlemlerinizi belgelemek için en iyi noktada yer alıyorsanız bu doğru seçenektir. Ancak yüzlerce sayfa dokümantasyon ve buna ek olarak eğitim oluşturmak için yeterli zamana sahip olup olmadığınızı gözden geçirmelisiniz.
 • Kalite yönetim sisteminizi belgelemek ve kuruluşunuzu eğitmek için dokümantasyon şablonlarını ve eğitim programlarını kullanabilirsiniz.
  • Bu aşamada hala işleri kendiniz yaparsınız ancak ek destek almış olursunuz. Çok küçük bir yatırım karşılığında çalışanlarınızın eğitilmesini sağlayabilir ve oldukça verimli olabilecek sağlam bir kalite yönetim sistemi oluşturabilirsiniz.
 • ISO danışmanıyla anlaşım tüm süreci yönetmesini sağlayabilirsiniz.
  • Eğer insanlar konusunda yetersiz durumdaysanız ve bütçeniz varsa bir danışmanla anlaşabilirsiniz. Bu oldukça pahalı bir seçenektir.

ISO 9001 Belgesinin Aşamaları

ISO 9001 belgesi alabilmek için çeşitli aşamalardan geçmeniz gerekmektedir. Genellikle ISO 9001 belgesinin aşamaları üç farklı parçada ele alınmaktadır.

 • Belgelendirme kuruluşunun seçilmesi.
  • Kayıt denetimi için bir belgelendirme şirketiyle anlaşabilirsiniz. Bu işin masrafı kuruluşunuzun büyüklüğüne ve karmaşıklığına göre değişmektedir. Kuruluşunuzu denetlemek için ne kadar zamana ihtiyaç olduğu önemlidir. Belgelendirme kuruluşları bu zamana uygun olarak fiyat vermektedirler.
 • Dahili maliyetin belirlenmesi.
  • Çalışanlarınızın sistemi oluşturma ve uygulamak için harcayacakları zaman bu bölümün parçasıdır. Doğru kılavuzları kullanmanız durumunda bu süreyi en isabetli şekilde tahmin etmeyi başarabilirsiniz.
 • Dış destek alınması.
  • Bu, danışmanlık ücretli veya projede size yardımcı olacak araçların satın alınması aşamasıdır. Bir danışmanla çalışmayı düşünmüyorsanız biraz tasarruf edebilirsiniz.

2. Deneyim

Bir belgelendirme şirketi seçerken kuruluşunuza atadıkları denetçinin bilgi ve deneyim seviyesini göz önünde bulundurmak istersiniz. Sektörünüz veya belge almak istediğiniz ISO 9001 standartlarından yoksun olan denetçilerin dezavantajı olabilecektir. Bu durum denetim sonuçlarınızın olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilecektir.

3. Akreditasyon

ISO 9001 belgesini verecek olan belgelendirme kuruluşunun akreditasyon sürecini tamamlamış olması gerekmektedir. Bir başka ifadeyle ISO 9001 belgesini alacağınız yerin ISO standartlarını karşılaması gerekmektedir. Ayrıca akreditasyon, belgelendirme şirketinin etik olarak ISO/IEC 7021’e uygun hareket etmesini sağlayan başka bir kuruluş tarafından denetlenmesi anlamına gelmektedir.

Uygunluk değerlendirmesi, yönetim sistemlerinin denetim ve belgelendirmesini sağlayan kuruluşlar için şarttır. Bu nedenle, bir kayıt şirketi seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir numaralı faktör kuruluşların akreditasyon almış olmalarıdır.

4. Tutum

Maliyet, akreditasyon, deneyim ve beraberinde zamanlama bir belgelendirme kuruluşu seçerken tüm önemli faktörler olsa bile aynı zamanda bu kuruluşların sizinle çalışabilme durumlarını gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bir sorun olması veya yanlış belgelendirilmiş bir uygunsuzluk veya rapora itiraz etmeniz durumunda sorun yaşamamanız önemlidir.

Ek olarak, bir kalite yönetim danışmanı ile bir belgelendirme şirketi tercih etmek arasında bir fark olsa bile kalite yönetim sisteminiz hakkında faydalı geri bildirim almak denetim sürecinin en önemli parçasıdır. Kuruluşunuz için uygun olup olmadıklarını görmek için seçim yapmadan önce mutlaka belgelendirme kuruluşuyla görüşme fırsatı bulmaya çalışmalısınız.

Call Now ButtonHemen Ara
ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish
WhatsApp chat