post-featured-image

ISO 9001: 2015 Standardı

ISO 9001: 2015 standardı; firma ve şirketlerin, çeşitli organizasyonların, belli bir sistem ve kurallar içinde, zamana uygun şekilde yürütüldüğüne dair verilen bir sertifikadır. Sertifika, bağımsız 3. kişiler tarafından denetlendikten sonra alınmaktadır.

ISO 9001: 2015 standardı, her kuruluşa uygulanabilir. Standardın temel odağı ise müşteri ve müşteri memnuniyetidir. Gıda, temizlik, enerji, uzay, havacılık, makine, kimya, otomotiv gibi birçok sektöre ISO 9001:2015 standardı uygulanabilir.

Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi; yönetim sisteminin en etkili şekilde sağlanmasıdır. Belirli kural ve standartları bünyelerinde uyguladıklarını gösteren kuruluşlar, ISO 9001: 2015 standardı belgesi alabilirler.

ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sistemi nedir?

 

Alınan bu belgeyle kuruluşlar, müşterilerine sundukları mal ya da hizmetleri, uluslararası standartlara uygun şekilde sunduklarını göstermiş olurlar. Bu belgenin amacı; kuruluşlarda uluslararası standardı yakalamak için bir disiplin ve düzen içinde, işletmeleri daha kurumsal hale getirmektir.

Kalite Yönetim Sistemi Neden Gereklidir?

ISO 9001: 2015 Standardı; müşteri ve müşteri memnuniyeti odaklıdır. Devamlı gelişimi ön görür. Karar verirken kişilerin daha gerçekçi yaklaşmalarını sağlar. Liderlik ruhu aşılar. Buna göre;

  • Maliyetler daha uygun hale gelir.
  • Rakiplerle rekabet gücü artar ve firmanın güvenilirliği artar.
  • Müşteri sadakatini ön plana çıkarır.

ISO 9001 Belgesi Ne Zaman Revize Edilir?

ISO 9001 Belgesi; kuruluşların, müşteri memnuniyetlerini sağlamak amacıyla, yönetim sistemlerini iyileştirmeleri amacıyla almaları gereken bir belgedir. Uluslararası Standartlar Organizasyonu, her 5 yılda bir kere standartları inceleyerek gerekli düzenlemeleri yapmaktadır.

 

 

ISO 9001 Standart belgesini alan bir kuruluşta, kalite anlayışı en üst seviyededir. Bu durum, kuruluşun karını ve verimliliğini üst seviyeye çıkarırken, kuruluşun maliyetlerinin de düşmesini sağlamaktadır.

ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi Nasıl Alınır?

ISO 9001: 2015 Kalite Yönetim Sistemi belgesi almak için bazı planlamaların yapılması gereklidir. Belgeyi almak için başvuru sürecinin başlatılması gereklidir. ISO 9001 belgesinin dokümantasyon kurulumu yapılmalıdır.

Denetim planlamasının yapılmasının ardından, gerekli denetleme gerçekleştirilir. Denetlemenin sonu olumlu olursa gerekli ISO 9001 belgesi teslim edilir. Kalite Yönetim Sistemi Belgesi almak ve bu konuda ayrıntılı bilgi almak için, konusunda uzman ve deneyimli ekibimiz ile iletişime geçerek, gerekli başvuruları başlatabilirsiniz.

 

Call Now ButtonHemen Ara
ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish
WhatsApp chat