post-featured-image

ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesini Kimler Alabilir

ISO 9000 öncelikli olarak kalite yönetimi ile ilgilidir. Bir kuruluşun performansında sürekli iyileştirmeler elde edebilmesi için müşteri kalitesi ve müşteri memnuniyetiyle ve uygulanabilir düzenlemelerle uyumlu olması gerekir. ISO 9001:2015 bu amaç ile elde edilen bir belgelendirme standardıdır.

ISO 9001 standardı genel bir yönetim sistemi olarak bilinir. Genel yapısı gereği ürünü ve yapısı ne olursa olsun küçük veya büyük herhangi bir kuruluşa uygulanması mümkündür. Ayrıca girişimler, kamu kurumları ve devlet daireleri gibi yerlerle de ilgilidir. Kuruluşun faaliyeti ne olursa olsun ISO 9001 standardı herhangi bir sektör için kalite yönetim sisteminizde kurmanız gereken bazı temel özellikler için gerekenleri sağlar.

ISO 9001:2015 Standardının Faydaları

ISO 9001:2015 standardının uygulanması ilgili kuruluşa çeşitli avantajlar getirir. Bu avantajlar daha iyi marka bilinirliği oluşturma ve daha kaliteli ürünler sunma gibi kriterle sınırlı değildir.

 • Süreç haline dönüşen işlemlerin şeffaflığı.
 • Sorumlulukların açıkça belirtilmesi.
 • Dahili müşteri memnuniyeti.
 • Daha etkili iletişim.
 • Daha etkili karar verme.
 • Daha etkili kontrol imkanı.
 • Kaynakların daha iyi kullanılması.
 • Tekniklerin, yöntemlerin ve prosedürlerin daha verimli doğrulanması ve belgelenmesi.
 • Gelir artışı elde edilmesi.
 • Gelişim potansiyelinin artış göstermesi.
 • Karar alma mekanizması için geçerli bir temel oluşturulması.
 • Kontrolün gerekli yerlere odaklanmasını sağlaması.
 • Ortaklar arasındaki iletişimi düzenlemesi.
 • Belgelerin geliştirilmesi.
 • Daha iyi planlama ile işlem sonrası daha az doğrulama.

ISO 9001:2015 Belgesini Kimler Alabilir?

ISO 9001 dinamik bir şekilde tasarlandığından birçok koşula göre uyarlanabilir durumdadır. Bu standart sayesinde kapsamlı bir yönetim sistemi geliştirerek herhangi bir sektördeki temel işletme fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olabilmek mümkündür.

ISO 9001 standartları küresel olarak çok çeşitli işletmelere uygulanabilir. Tüm kalite yönetim sistemlerinin ve ISO 9001 denetiminin uygulanmasındaki ortak faktör iş hedefidir. Temel hedef ise riski azaltmak ve aynı zamanda kaliteyi artırmaktır.

Bu açıdan ISO 9001:2015 belgesinden maksimum verim alabilecek çeşitli sektörler vardır. Şirketiniz bu sektörlerden birinde yer alıyorsa ISO 9001:2015 belgelendirme sürecine giriş yapabilirsiniz.

İnşaat Sektörü

ISO 9001 standartlarına uyan inşaat kuruluşları atık maliyetlerinde önemli bir düşüş elde ederler. İnşaat kuruluşları bu standart sayesinde çalışanlara daha güvenli ve daha mutlu bir çalışma ortamı sunarak daha fazla verimlilik elde edebilirler.

Mühendislik Sektörü

Mühendislik firmaları için en önemli şey hizmet sunumunda kalitedir. Bunu başarabilmek için potansiyel tehlikeleri ve verimsizlikleri tespit etmek ve bu riskleri azaltmak gerekir. Bu standart sayesinde söz konusu hedefe ulaşmak için uygun bir yol geliştirir. ISO 9001 standardı kalabalık bir pazarda kuruluşunuzu farklılaştırmaya yardımcı olabilecek bir güvencedir.

Teknoloji Sektörü

ISO 9001 kapsamlı dokümantasyon, standart işletim prosedürleri ve olağanüstü durum kurum planları isteyen bir standarttır. Bu durum, teknoloji firmalarına karmaşık iç süreçlerini ve sistemlerini düzenleme konusunda yardımcı olur. Böylece teknoloji firmaları daha düzenli ve etkili çıktı üretebilirler.

Otomotiv Sektörü

ISO 9001 kalite yönetim sistemini uygulayan imalatçı firmalar rekabet gücü açısından önemli avantaj elde ederler. İmalatçı firmalar yüksek rekabet güçleri sayesinde bulundukları pazarlara değer katabilirler. Ayrıca bu standart sayesinde uzun vadede neyin iyileştirilebileceğini görmek için güvenlik standartlarının kontrolü sağlanır.

Turizm Sektörü

Günlük faaliyetler çok net görülebildiği zaman personel ve yönetim standartlara uyulmasını sağlayacak bir yönteme ihtiyaç duyar. Bu nedenle söz konusu standart özellikle turizmin etkili olduğu alanlarda yabancı tüketicilere pazarlama yapabilmek için güçlü bir araç olabilir. ISO 9001 standardı yöneticilerin geçici yönetim tekniklerine güvenmek yerine önceden tanımlanmış bir dizi prosedürü uygulamalarını kolaylaştırır.

İletişim Sektörü

Geri bildirimde bulunmak için tanınmış sistemlere ve iç denetimlere sahip olmak, toplum hizmetleri projelerinin uzun vadeli performansına da fayda sağlayabilir. ISO 9001 sayesinde bu tür bir sisteme ve iç denetim yapısına sahip olabilirsiniz. Artan bir başarılı program uygulama düzeyi gösterebilmek gelecekte devlet kurumlarından elde edilen fonların artması anlamına gelebilir.

Sağlık Sektörü

ISO 9001 hastaneler gibi sağlık tesisleri, ilaç üretimi, ambulans ve acil durum hizmetleri gibi alanlarda mevcut standartların değerlendirmesini yapma konusunda size yardımcı olabilir. Sağlık hizmetleri faaliyetleriniz ne kadar etkin ve verimli olursa toplum bu hizmetlerden bir o kadar fazla yararlanacaktır.

Call Now ButtonHemen Ara
ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish
WhatsApp chat