post-featured-image

ISO 9001 2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgelerinin Geçerlilik Süresi Nedir

ISO 9001:2015, kalite yönetim sistemlerine yönelik uluslararası bir standarttır. Müşterilerin ve ilgili diğer tarafların mümkün olan en verimli şekilde gereksinimlerini ve beklentilerini tutarlı bir şekilde karşılayan ürün ve hizmetleri sağlamak isteyen herhangi bir kuruluş için önemlidir. Bu standardı kuruluş için kalitenin ve anlayışın iyileştirilmesi adına bir yapı oluşturulmasını sağlar.

ISO 9001:2015 bir kuruluşun hedeflerinin ne olması gerektiğini veya bu hedeflere nasıl ulaşılacağını belirlemez. Başka bir deyişle, kimseye işlerini nasıl yürüteceğini söylemez. Her örgütün amaçlarını ve standarda uyması gereken ne olması gerektiğinin kendisinin tanımlamasına izin veren esnek bir standarttır.

ISO 9001:2015, kuruluş genelinde süreçleri düzene sokarak verimlilik yaratmak için kullanılabilecek rehber ilkeleri, maliyetleri düşürmek, yeni fırsatlar yaratmak, yasal gereklilikleri karşılamak ve yeni pazarlara açılmaya yardımcı olmak şeklinde tanımlar. Bu gereksinimlerin karşılandığından emin olmak için kuruluşlar ISO 9001 standardının varlığından emin olmak ister.

ISO kendi başına ISO 9001:2015 belgelendirmesi yapmaz. Bunun yerine kuruluşlar kalite yönetim sistemi uygulamalarını ISO gereksinimlerine göre denetlemek için bağımsız bir sertifikalandırma organı kullanırlar. Herhangi bir büyüklükteki kuruluşlar, tahsis edilmiş kalite kaynakları bulunmayan küçük olanlar da dahil olmak üzere bu standarda sertifika verebilirler.

ISO 9001:2015 Standardında Yedi Kalite İlkesi

ISO 9001:2015 ve onun yönetim standartları yedi kalite ilkesine bağlıdır. Bu ilkeler, organizasyondaki kalite yönetimi ile ilgili tüm kararlar için stratejik bir temeldir. İlkeler ISO 9001:2015 standardına tüm yönleriyle aşılanmıştır. Her kuruluş, gelişimin çeşitli aşamalarında her ilkeye farklı bir öncelik verebilir.

  • Müşteri Odaklılık: Müşteri odaklılık, müşteri beklentilerini aşmak, her müşteri etkileşiminde memnuniyet ve değer sağlamak demektir. Her kuruluş hedefini müşteri gereksinimlerine bağlamalıdır. Bununla birlikte müşterilerin bir kuruluşla hem doğrudan hem de dolaylı ilişki kurabileceklerini benimsemelidir.
  • Liderlik: Liderlik, tüm projeler için kalite projelerinin kullanılabilirliğini sağlamayı hedefler. Liderlik aktif katılım yoluyla vizyon ve strateji iletişimi ve organizasyonun bir kalite kültürü ile etkileşimi yoluyla olumlu rol modelleri sunmayı taahhüt etmelidir.
  • İnsanların Katılımı: Kuruluşlar herkesi katkıda bulunmaya ve işbirliği yapmaya teşvik ederken, yetkin ve motive olmuş çalışanları işe almalı ve güçlendirmelidir.
  • Süreç Yaklaşımı: Bir süreç yaklaşımı, işlemlerin öngörülebilir sonuçlar üreten birleşik ve tutarlı bir sistemin parçası olması gerektiğini, iyileştirilmesi gereken unsurları aydınlattığını ve süreç sonuçları üzerinde etkisi olan tüm riskleri ele alması gerektiğini kabul eder.
  • İyileştirme: İyileştirme devam eden bir bağlılık oluşturmak ve düzeltici eylemlere odaklanarak yeni fırsatlar yaratmak için dış ve iç koşullardaki değişikliklere tepki verir.
  • Kanıta Dayalı Karar Verme: İstatistiksel kanıtlara dayanarak karar vermek, bir kurum için daha fazla tarafsızlık, etkinlik ve devam eden iyileştirme için sonuçları gözden geçirmeyi kolaylaştırır.
  • İlişki Yönetimi: Kuruluşlar, her biri için kısıtlamaları, fırsatları ve riskleri anlamak için tüm satıcılar, ortaklar ve tedarikçilerle olan ilişkileri hesaba katmalı ve yönetmelidir.

ISO 9001:2015 Geçerlilik Süresi

ISO 9001: 2015 belgesi için geçerlilik süresi, tescil tarihinden itibaren 3 yıldır. Her ISO belgesi aynı süreye sahiptir ve her yıl belgelendirme kuruluşları gözetim denetimi gerçekleştirir. 3 yıl sonra, denetimler sırasındaki tüm şartname ve bakım raporlarının temizlenmesi, yeniden belgelendirmeyi daha hızlı ve daha kolay almanıza yardımcı olacaktır.

ISO 9001:2015 belgesi almak ve kuruluşunuzu geliştirip iyileştirmek için bizimle çalışmayı tercih edebilirsiniz. Key Kalite olarak belgelendirme sürecinde size en iyi şekilde yardımcı olabilmek için yoğun çaba göstereceğimizden emin olabilirsiniz.

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat