post-featured-image

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetimi Sistemi Belgesi Nasıl Alınır

ISO 27001 belgesi, güvenlik kontrollerini ve hedeflerini ayrıntılandıran bir bilgi güvenliği belgesi hazırlamanın ötesinde bir iştir. Belgelendirme, ISO 27001 belgesini almak ve sürdürmek için sadece bir başlangıçtır. Bu dokümantasyonun izlenmesi ve aynı zamanda bilgi teknolojileri liderlerinin hazırlanan dokümantasyonda ayrıntılı olarak açıklanan tüm faaliyetleri doğru bir şekilde gerçekleştirmesi önemlidir.

ISO 27001 belgesini almak söz konusu olduğunda bir işletme iki aşamalı denetim yapmak üzere denetçi ile birlikte çalışmak durumundadır:

 1. Birinci aşama denetimi aynı zamanda belge inceleme olarak bilinmektedir. Burada, belgelendirme denetçisi, işletmenin ISO 27001 ile uyumlu olup olmadığını görmek için işletmenin hazırlanan belgelerini incelemektedir.
 2. İkinci aşama denetimi aynı zamanda ana denetim olarak bilinmektedir. Bir işletmenin faaliyetlerinin hem hazırlanan belgelerle hem de ISO 27001 ile uyumlu olup olmadığını belirlemek için denetim yapılmaktadır.

Başarılı bir ana denetimin sonunda denetçi, kuruluşun belirli bir zamanda etkili ve istikrarlı bir bilgi güvenliği yönetimi sistemini koruduğunu ve ISO 27001 yönetim standardına uyduğunu onaylamaktadır.

Temelde bilgiyi göz önünde bulunduran, İso 27001 belgesi, hem gerekli hem de zorunlu hale gelmiştir. Nitekim küçük ya da büyük kuruluşların bilgi gizliliği açısından bu sisteme başvurmaları esas alınmakta. Şöyle ki bilgi transferinin daha kontrollü bir şekilde gerçekleşmesi sağlanıyor. Aynı zamanda kuruma ait bilgilerin güvenlik bir şekilde saklanmasında büyük rol oynamaktadır. Bunlatın dışında;

• Prosedür altında olacak şekilde e-posta bilgi akışını da korumaktadır.
• Bilgilerin farklı cihazlardan kopyalanmasına dahi engel olunur.
• Hem kurumların hem de müşterilerin güvenle işlem görmesi sağlanır.
• Tüm bilgi güvenliği tedbirlerine sahip olduğu için bu sistemle çalışan kurumlar ön plana çıkmaktadır.

Faydalarına göz atanlar akabinde İso 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi belgesi nasıl alınır sorusuna yanıt arayabilir. Şöyle ki belgeyi almak için yetkili danışmanlardan yardım almanız gerekiyor. Çünkü bir takım prosedürler ve uygulamalar dahilinde belgelerin alınması mümkün olacaktır. Bir de gerekli eğitim aşamalarını da tamamlamanız gerekir.

İso 27001 Bilgi Güveniliği Tetkikleri Nelerdir?

Belirli tetkikler neticesinde kurumların bilgi güvenliği belgesini kazanmaları esas alınır. Bu aşamada da devreye BGYS girmektedir. Yani Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi dahilinde kurumların tetkikleri yapılır. Özellikle de belge talebinde bulunan kurumların hukuksal kontrolleri ön plana çıkmaktadır. Fiziksel olarak da gerekli tetkiklerin gerçekleşmesi esas alınır.

Politika ve prosedürlere göre BGYS incelemeleri devam eder. Bu şekilde yönetimden müşteri potansiyeline kadar pek çok konuda eğitimin de gerçekleşmesi söz konusudur. Güvenliğin nasıl sağlandığı ya da yasal düzenlemelere göre nasıl bilgilerin güncellendiği konusunda paylaşımlara yer verilir. Yani İso 27001 bilgi güvenliği yönetim sistemi belgesi nasıl alınır merak edenlere hem tetkikler hem de eğitim süreci eşlik etmektedir.

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesinin Önemi

Bilgi teknolojisi endüstrisini korumak için mevcut birçok güvenlik önemli bulunmaktadır: güvenlik duvarları, antivirüs programları ve yedeklemeler gibi çözümlerin her birisi tüm sistemleri ve ağları korumak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte bu tür güvenlik unsurları mevcut olsa bile veri ihlalleri hala yaşanmakta ve daha da kötüsü hala hasara yol açmaktadır.

Teknoloji kendi başına gizli verileri korumak için yeterli değildir. Bu nedenle işletmeler müşteri bilgilerini günlük olarak korumak için daha somut ve pratik araçlara ihtiyaç duymaktadırlar. Bu teknolojinin ötesinde koruma ihtiyacının iki nedeni bulunmaktadır:

 • Çalışanlar mevcut teknolojiyi en güvenli şekilde nasıl kullanacaklarını bilmek zorunda değildirler.
 • İçeriden gelen bir saldırının önlenmesi veya durdurulması konusunda teknolojinin çeşitli kısıtlamaları bulunmaktadır.

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesinin Alınması

ISO 27001 belgesini almaya hazır olan işletmeler sürece nasıl başlayacaklarını ve belgeleri gözden geçirme üzerinde başlayıp başlamayacaklarını merak edebilmektedirler. Bu tamamen yanlış bir yaklaşım olmasa bile daha iyi yollar bulunmaktadır.

İşletmelerin ISO 27001 belgelendirilmesi için çalışmaya başlamasını ve bu belgeye doğru ilerlemesini sağlayacak bazı önemli bulunmaktadır.

 1. Uyum için doğru zamanda karar verilmelidir. Bir işletme yakın zamanda veri ihlali yaşamışsa veya bugün farklı noktalarda yaşanan veri ihlallerinden tedirginlik duymuşsa ISO 27001 belgelendirmesini üstlenme kararı ilk ve en önemli adımdır.
 2. Bir ISO yöneticisinin atanması gerekir. Bu standart alanında bilgili birisine ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden ISO ve Bilgi Güvenliği Yönetimi Sistemi geçmişi olan bir bilgi teknolojileri çalışanının projenin arkasında olduğundan emin olmalısınız.
 3. Boşluk analizi ve risk değerlendirmesi yapmalısınız. Bir boşluk analizi gerçekleştirdikten sonra bir risk değerlendirmesi kuruluşların tehditleri, açıkları, veri varlıklarına ilişkin riskleri bulmalarına yardımcı olabilir. Bu test fonksiyonlarının sonuçları uygulamanın kapsamını ve işlevsel sınırlarını doğrulayacaktır.
 4. Çalışanlara süreci tanıtmalısınız. ISO 27001 belgesini almanın önemi ve değeri konusunda bilgilendirmek için çalışanların sürece dahil edilmesi önemlidir. Çalışanların, müşterilerin verilerini koruma konusundaki ilgilerinin ve taahhütlerinin iş sağlığı açısından ne kadar değerli olduğunu bilmelerini sağlamalısınız.
 5. Her şeyi belgelemelisiniz. Belgeler ISO 27001 belgelendirilmesinde önemli bir faktördür. Belge Gözden Geçirme sadece denetimin birinci aşamasıdır ve tüm kontrollerin, kaygıların ve risklerin kaydının tutulması hayati öneme sahiptir.
 6. Dahili bir ISO 27001 denetim programlamalı ve gerçekleştirmelisiniz. ISO 27001 denetimi, riskleri gözden geçiren ve değerlendiren, kontrolleri, sorunları ve gerekli iyileştirmeleri vurgulamak için düzeltmeleri belirten bir denetçiden oluşmaktadır. Kurum içi denetçi denetimin her iki aşamasını gerçekleştirebilse bile güvenli bir dış denetim firmasının tercih edilmesi çok daha doğrudur.
 7. ISO 27001 belgelendirme aşamasına geçiş yapmalısınız. Denetimi yapan bağımsız değerlendirici, işletmenin ISO 27001 denetimlerini ve denetim dönemi gerekliliklerini yerine getirdiğini belirten bir belge almanızı sağlayacaktır.
Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat