post-featured-image

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Temel Prensipleri Nelerdir

Basitçe söylemek gerekirse ISO 27001 bilgi güvenliği ve sürekli değişen dünyada onu yönetme biçiminiz ile ilgilidir. Sadece dijitalleştirme yaklaşımı ile açıklanabilecek bir şey değildir. Modern dünyada küreselleşmenin ve çeşitli güvenlik tehditlerine karşı artan koruma talepleriyle mücadele etmek zorunda olduğunuzu bilmelisiniz.

 

ISO 27001 standardı size bilgi güvenliği yönetim sistemini en iyi şekilde uygulama imkanı sunmaktadır. Bu sistemi uygulamaya koymak ve ISO belgesini almak, müşterilerinize ve ortaklarınıza bilgi güvenliğini taahhüt ettiğinizi göstermek anlamına gelir. Ayrıca, tedarikçilerin standarda uymasını talep eden kamu müşterileri veya büyük kurumsal müşterilerle yapılan ihaleleri kazanma konusunda bir avantaj elde edersiniz.

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Temel Prensipleri

ISO 27001 bir organizasyonda bilgi güvenliği yönetim sistemi oluşturmak için kullanılan bir standarttır. Uluslararası Standardizasyon Örgütü tarafından yayınlanan uluslararası standartların bir parçasıdır.

 

ISO 27001 tüm ISO 27000 ailesinin ana standardıdır ve organizasyondaki bilgi güvenliğine kapsamlı bir yaklaşım sunar. Tüm varlıklardaki verileri, bildiri belgelerini, bilgi ve iletişim teknolojilerine ait bilgiyi içerir. Ayrıca personel yeterliliği geliştirme ve bilgisayar dolandırıcılığına karşı teknik koruma içerir.

 

ISO 27001 standardına göre bilgi koruma ilkeleri bilgi güvenliğinin üç ilkesine dayanır:

  • Gizlilik: Bu, bilgilerin yalnızca izin verilenler için erişilebileceği anlamına gelir.
  • Bütünlük: Bu, bilgilerin doğruluğu ve eksiksizliği anlamına gelir.
  • Kullanılabilirlik: Bu, yetkili kullanıcıların ihtiyaç duyduklarında bilgiye erişebilecekleri anlamına gelir.

Bilgi güvenliğini yönetmek bilgilerinizin ve onları işlemek için kullandığınız tesislerin gizliliğini, bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini korumak anlamına gelir. Bu tesisler, bilgi teknolojileri sistemleriniz, altyapınız veya kuruluşunuzun temel aldığı binalar olabilir.

 

Bütünlüğü ve kullanılabilirliği göz ardı ederek bilgilerinizi gizli tutmaya odaklanmış olabilirsiniz. Bugünden sonra daha farklı bir yaklaşım gerçekleştirmelisiniz. Çünkü artık bilgi teknolojileri ve dijital veriler işinizin hayati unsurları durumundadır.

 

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi bilgi güvenliğinizi yönetmenize, izlemenize, denetlemenize ve geliştirmenize yardımcı olan süreçlerden, belgelerden, teknolojiden ve insanlardan oluşan bir sistemdir. Bir bilgi güvenliği yönetim sistemi ile tüm güvenlik uygulamalarınızı tutarlı ve düşüş maliyetli bir şekilde yönetebilirsiniz.

 

Ancak bilgi güvenliği yalnızca bilgi teknolojileri ekibinizin sorumluluğunda değildir. Bilgi sadece bilgisayar dosyaları ve bilgi teknolojileri ağları ile sınırlı değildir. Bilgi güvenliği, tüm uygulamalara, politikalara ve prosedürlere dahil edilmeli ve tüm çalışanlara açıkla iletilmelidir.

 

Tüm kalite yönetim sistemlerinde olduğu gibi üst yönetimin ve sistemi uygulayacak veya sürdürecek kişiler olmadan ISO standardına göre belge almanız mümkün olmayacaktır.

 

ISO 27001 Standardının Temel Faydaları

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standardının uygulanması sonrasında elde edilen faydalar oldukça fazladır. Ancak bunlar arasında yer alan bazı önemli temel faydalar vardır. Bunları öğrendikten sonra bu standardı uygulayıp uygulamamaya karar verebilirsiniz.

1. Uyumluluk

Uyumluluk bu standardın en hızlı yatırım getirisidir. Eğer bir kuruluşun veri koruma, gizlilik ve bilgi teknolojileri yönetimi ile ilgili çeşitli düzenlemelere uyması gerekiyorsa ISO 27001 standardı bunu en verimli şekilde yapmayı sağlayan metodolojiyi getirebilir.

2. Pazarlama Avantajı

Rekabet kurallarının gittikçe çok daha çetin olmaya başladığı pazarlarda müşterilerinizin gözünde sizi farklılaştıracak bir şeyler bulmak bazen çok zor olabilir. ISO 27001 standardı özellikle müşterilerin hassas bilgileriyle ilgileniyorsanız gerçekten benzersiz bir pazarlama avantajı elde etmenizi sağlayacaktır.

3. Giderlerin Düşürülmesi

Bilgi güvenliği genellikle açık bir mali kazanç olmadan maliyet olarak kabul edilmektedir. Ancak, olası olaylardan kaynaklanan harcamalarınızı düşünürseniz finansal kazançlarınız oldukça fazladır. Bununla birlikte maalesef veri sızıntıları gibi olaylı önlediğiniz zaman elde edeceğinizi tasarrufu hesaplamak mümkün değildir.

4. Düzenin Sağlanması

Bu muhtemelen en çok küçümsenecek faydadır. Sürekli büyüyen bir şirketiniz varsa zaman zaman kimin neye karar vereceği, belirli bilgi varlıklarından kimin sorumlu olduğu, kime bilgilere erişim izni verilmeli gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. ISO 27001 standardı tüm bu sorunlara çözüm bulabilmektedir.

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat