post-featured-image

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Faydaları

Modern ve veri merkezli bir ekonomide verilerin korunması yalnızca yasal ve düzenleyici bir gereklilikten ibaret değildir. Aynı zamanda anlayışlı bir iş hareketidir. Bir ISO 27001 programının oluşturulması, kuruluşların yasal gereklilikler ile tüketici ihtiyaçlarını karşılamalarını ve önemli kurumsal verileri sağlamalarına yardımcı olabilecektir.

 

ISO 27001, Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO) tarafından oluşturulan bir bilgi güvenli standardıdır. Bir kuruluşun ISO 27001 standardını karşılaması, bir kuruluşun yönetim denetimleri için özel gereksinimleri olan bir Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi uygulamasına bağlıdır. ISO 27001 standardının benimsenmesi kuruluşunuza çeşitli yönlerden fayda sağlayabilecektir.

Gizli Verilerin Korunması ve Yönetilmesi

ISO 27001 standardının benimsenmesi ve uygulanması, tanımlanmış güvenlik protokollerini izleyerek bir bilgi güvenliği yönetim sistemi kurulmasını gerektirmektedir. Birçok kurum için veri yönetimi süreci iyi tanımlanmamış veya tutarlı bir şekilde yönetilmemiş durumdadır. ISO 27001 almak için bir şirketin veri erişimi, kontrolleri ve yönetimi için net bir yönetim sürecinin oluşturulması gerekmektedir.

Üçüncü Taraf İncelemelerin Basitleştirilmesi

Kuruluşunuz ISO 27001 belgesi aldığında, kuruluşunuzun eksiksiz bir güvenlik yönetimi programını sürdürdüğünü kanıtlamış olursunuz. Bu, üçüncü tarafların durum tespiti sürecini basitleştirmekte ve bununla birlikte tüm güvenlik belgelerini sağlama gibi belirli ispat külfetlerini azaltmaktadır. Bu durum kuruluşunuz için güvenlik doğrulama işlemini daha hızlı ve daha verimli hale getirmektedir.

Pazar Payı Kazanma ve İtibar Yükseltme

ISO 27001 uluslararası kabul görmüş bir güvenlik standardıdır. Kuruluşunuz için bu güvenlik standardını kabul edip uyguladığınız ve bunu şirketinizin işlemlerine entegre ettiğiniz zaman kuruluşunuzun yönettiği veriler daha güvenli hale gelmektedir.

 

Güvenli tehditleri her geçen gün daha karmaşık hale gelmektedir. Etkilenen şirketlerin itibar ve mali kaynaklarına ciddi zararlar vermektedirler. Bu nedenle kanıtlanmış ve etkili bir bilgi güvenliği yönetim sistemine sahip olmak kuruluşunuzu bu tür tehditlere karşı korumakta önemlidir. Böylece kuruluşunuzun güvenliğini ve yönettiğiniz verileri korumak için önleyici bir yaklaşım sergileyebilirsiniz.

Veri İhlallerinden Kaçınma

Bir veri ihlali bile bir şirketi tamamen tahrip edebilecektir. ISO 27001, bir kurumun bilgi varlıklarının korunması konusunda kuruluşlara yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte bu standard güvenlik tehditlerine karşı daha iyi hazırlanmanıza ve ihlal durumunda maliyetli cezaları önlemenize olanak sağlamaktadır.

Bilgi Güvenliği Odağını İyileştirme

Genellikle kuruluşların bilgi güvenliğini sürekli olarak yönetmek için tanımlanmış bir ekipleri veya rolleri yoktur. ISO 27001 standardını uygulamak için bir kuruluşun yönetim ve operasyonlar için kaynakları tahsis etmesi gerekmektedir.

 

Kuruluşunuz ISO 27001 standardına hazırlanarak bilgi güvenliği yönetimi açısından daha organize olabilecektir. Böylece belirli bilgi varlıklarının yönetiminden sorumlu olanların net olarak bilinmesi söz konusu olmaktadır.

 

Bu durumda karışıklık önlenir, işlemler basitleştirilir ve yapısal durum geliştirilerek odak iyileştirilmektedir. Ancak ISO 27001 standardı için üst düzey yönetici katılımı şarttır. Üst yönetimin katılımı bilgi güvenliğinin kurum kültürünüze entegre edilmesine yardımcı olmaktan sorumlu oldukları için çok önemlidir.

Bilgi Güvenliği Müdahale Sisteminin Kurulması

Kuruluşunuzun ISO 27001 standardı ile tanışması için planınızdaki zayıf yönleri tespit etmek ve ele almak gerekmektedir. Bu tür olayların temel nedenlerinin ayrıntılı analizlerini ve olay müdahale planının düzenli testlerini yapmak için temel olay tespiti ve müdahalesinin ötesine geçmesi gerekecektir.

İş Sürekliliği Planının Oluşturulması

Ayrıca iyi tanımlanmış bir iş sürekliliği ve felaket kurtarma planlarına sahip olmanız gerekecektir. Söz konusu standart kuruluşunuza acil durumlar, doğal afetler ve işinizi etkileyebilecek diğer olaylarda yardımcı olabilecektir.

Yeni İşlerin Kazanılması

ISO 27001 standardının uygulanması kuruluşunuzun mükemmel güvenlik uygulamalarına sahip olduğunu göstermektedir. Bu, mevcut müşterilerinize kuruluşunuzun gizli verilerini korumak için gerekli güvenlik önlemlerini alacağına ve böylece işlerini korumanıza yardımcı olacağına dahi güvence vermektedir.

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat