post-featured-image

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesini Kimler Alabilir

Basitçe söylemek gerekirse ISO 27001 bir bilgi güvenliği yönetim sistemi için bir şartname görevi görmektedir. Bir kuruluşun bilgi risk yönetimini işlerken kullanılan yasal, fiziksel ve teknik kontrolleri çevreleyen çalışma prensipleri için bir modeldir.

Bu standart çalışma prensiplerinin oluşturulmasına, uygulanmasına ve izlenilmesine kadar her şeyi kapsayan eksiksiz bir rehberlik sunmaktadır. Sistemlerinizi korumanın ve iyileştirmenin yollarını dahi önerebilme potansiyeline sahiptir.

ISO 27001, yukarıdan aşağıya risk bazlı bir yaklaşım kullanarak çalışmaktadır. Organizasyonun kapsamını göz önünde bulundurarak, süreçleri planlayıp analiz ederek, mevcut performansı göz önüne alarak bir kapsam geliştirmektedir. Aynı zamanda iyileştirmelerin nerede yapılabileceğini göstermek için gerekli bulguları ele almaktadır.

Müşteri verilerini toplayan, depolayan ve işleyen herhangi bir işletmede veri ihlali yaşanma olasılığı bulunmaktadır. Tüm bu işletmeler ISO 27001 belgesi almaya aday olabilmektedirler. Bu şekilde olan her işletme ISO 27001 belgesini almanın ve sürdürmenin avantajlarından yararlanmalıdır.

Bir işletme online satış veya ticari işlem yapmasa bile tehlikeye girebilecek müşteri bilgilerini, fikri mülkiyetleri ve diğer gizli bilgileri barındırma olasılığına sahiptir. Bu nedenle müşteri kayıtlarıyla çalışan veya korumak istedikleri herhangi bir şey olan işletmeler ISO 27001 belgesi hakkında bilgi edinmeli ve onu nasıl alacağını öğrenmelidir.

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesinin Kullanımı

ISO 27001 standardının bağımsız olarak çalışmadığını bilmeniz önemlidir. Mevcut güvenlik risklerini incelemek ve mevcut tehditlere ve güvenlik açıklarına dayalı olarak uygun önlemleri almak için yönetim tarafından girdi alınması gerekmektedir. Yönetim mevcut sorunları ele almak için kendi güvenlik kontrollerini veya diğer risk yönetimi türlerini uygulamak zorunda kalacaktır.

 

En iyi uygulama, ISO 27001 onaylı bir genel güvenlik yönetimi sürecini benimsemektir. Bu, güvenlik kontrollerinizin organizasyonunuz için gerekli standartları sürekli olarak karşılamasını sağlayacaktır.

 

Bununla birlikte, bunun gibi bir sistemde bile zaman zaman tehditlere yanıt vermek ve sistemde iyileştirmeler veya değişiklikler yapmak için çeşitli dönemlerde müdahaleler yapmanız gerekebilecektir. Güvenlik kontrolleri çok önemlidir. Bu nedenle sisteminizin mümkün olduğunca verimli çalışmasını sağlamak için zaman ayırmanız gerekmektedir.

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesinin Alınma Sebepleri

Birçok kuruluş standartları belgelendirmeye ihtiyaç duymadan uygulama yoluna gitmektedir. Bunlara verilebilecek en açık örnekler bankalar ve diğer finansal kuruluşlardır. Birçok ülkedeki düzenlemeler ise çok katı bilgi güvenliği ve iş sürekliliği prosedürleri getirmektedir. Bu nedenle kuruluşlar ISO 27001 standardını kullanma yoluna gitmektedirler.

 

ISO 27001 belgesini almak için geçerli bir neden arıyorsanız aşağıdaki durumları göz önünde bulundurabilirsiniz:

  • Belgeyi, bazı yeni müşteriler edinmek veya rekabet ortamında güçlü kalmak için kullanabilirsiniz.
  • Nadir durumlarda bazı düzenlemeler ISO 27001 standardını uygulamanızı gerektirmektedir. Ancak bu standarda uygun olarak bilgi güvenliği veya iş sürekliliği uygulamanız için sizi zorlayan müşterilerle sözleşmeler imzalamak zorunda kalabilirsiniz. Bu tür durumlarda sürekli denetçilerle uğraşmak yerine belgenizi sunmayı düşünebilirsiniz.
  • Baskı. Bazı şirketlerde belirli projeler için güçlü baskı yoksa bitirilmesi oldukça zor olacaktır. Bu nedenle, belgelendirme kuruluşu için belirli bir tarih üzerinde anlaşma yoluna giderek hem yönetiminizin hem de çalışanlarınızın belgelendirme sürecinde hazır olmalarını sağlayabilirsiniz.
  • Amaç. İş sürekliliğinin gerçekten yüksek bir seviyede olmasını istiyorsanız yüksek tecrübesi olan ve sektördeki en iyilerle kıyaslayabileceğiniz kişileri aramak iyi bir çözümdür. Belgelendirme denetçileri, gerçekten çok çalışmakta olan bir kişiyi denetlemekten mutluluk olacak ve geliştirebilecek olduğunuz yönler konusunda size bilgi akışı sağlayacaktır.

ISO 27001 belge uyumluluğunun sağladığı birçok fayda vardır. En belirgin yararlarından biri kuruluşunuzun bilgi güvenliği yönetimini ciddiye aldığını göstermesidir. Bağımsız bir değerlendirmeye sahip olma buna ekstra bir ağırlık kazandırmaktadır.

Güvenli dosya aktarımının öncelikli olduğu bir ortamda çalışmak isteyen herhangi bir kuruluş ISO 27001 uyumlu olan kuruluşları tercih edecektir. Çünkü bu, bilgi güvenliği yönetimi sisteminin yerinde olduğunu ve mümkün olduğu kadar güvenli olmasını sağlamak için düzenli olarak alınan önlemler olduğunu göstermektedir.

Call Now ButtonHemen Ara
WhatsApp chat