post-featured-image

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi Nedir

ISO 27001, sahip olduğunuz bilgilerin güvenliğine yönelik riskleri yönetmek için dünya çapında tanınan bir uluslararası standarttır. ISO 27001 belgesi, müşterilerinize ve diğer paydaşlarınıza bilgilerini güvenli bir şekilde yönettiğiniz konusunda bir kanıt oluşturur.

ISO 27001 bir şirketin bilgi teknolojileri varlıklarını güvende tutmak için politikalar ve prosedürler sağlayan bilgi teknolojileri sistemleri için geliştirilmiş bir standarttır. Bu standart özellikle bir işletmenin güvenlik süreçlerini tek bir yönetim platformunda birleştirmeyi ele almaktadır.

ISO 27001’in büyük bir kısmı bir firmanın verilerini riske sokabilecek sorunları tespit edip firmanın risk yönetimi stratejisini kontrol altında tutmakla ilgilidir. Bunu yaparken ortaya çıkacak sorunları önlemek için süreçleri ve prosedürleri ortaya koymaktadır.

ISO 27001, sistemleri ve kılavuzları bir araya getirmektedir. Ayrıca bir şirketin süreçlerini analiz etmek için denetlenmesi durumunda belge elde edilebilmektedir. 1990 yıllarında kuruluşlar genellikle veri güvenliği ve riskini ele alan çok sayıda hizmete sahip olmuşlardır. ISO 27001 tüm bunların bir araya getirilmesini sağlamıştır.

ISO 27001 BGYS Belgesindeki Temel Prensipler

ISO 27001 belgelerine göre ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sisteminin kurulması, uygulanması, işletilmesi, izlenmesi, gözden geçirilmesi, sürdürülmesi ve iyileştirilmesi için bir model sağlamak için geliştirilmiştir.

Her ne kadar ISO 27001’in pek çok gereksinimi olsa bile temel prensipler yönetimin işletmenin güvenlik risklerini sürekli olarak analiz etmesidir. Buna ek olarak, söz konusu temel prensipler arasında bir güvenlik kontrolleri koleksiyonu tasarlamak ve uygulamak ve böylece güvenlik gereksinimlerinin sürekli olarak karşılanmasını sağlayan genel bir yönetim sürecini benimsemek yer almaktadır.

ISO 27001, yukarıdan aşağıya doğru risk bazlı bir yaklaşım kullanmaktadır. Spesifik olarak altı bölümlük bir planlama süreci tanımlanmaktadır:

 1. Bir güvenlik politikasının tanımlanması
 2. Bilgi güvenliği yönetim sisteminin kapsamının tanımlanması
 3. Risk değerlendirmesinin yapılması
 4. Tanımlanan risklerin yönetilmesi
 5. Gerçekleştirilecek kontrol hedeflerinin ve kontrollerin seçilmesi
 6. Uygulanabilirlik beyanının hazırlanması

Bu planlama süreci dokümantasyon, yönetim sorumluluğu, iç denetimler, sürekli iyileştirme ve düzeltici ve önleyici faaliyet ayrıntılarını içermektedir. Standart, bir organizasyonun tüm bölümleri arasında iş birliği gerektirmektedir.

ISO 27001 standardı belirli bilgi güvenliği kontrollerini zorunlu kılmamakta ancak beraberindeki ISO/IEC 27002: 2005 uygulama kodunda dikkate alınması gereken kontrollerin bir kontrol listesini sunmaktadır. İkinci standartta yer alanlar daha çok kapsamlı bir bilgi güvenliği kontrol setini tanımlamaktadır.

ISO 27001 BGYS Belgesinin Faydaları

Kuruluşunuzun bilgilerini korumak, kuruluşunuzun başarılı yönetimi ve sorunsuz faaliyet göstermesi için çok önemlidir. ISO 27001 belgesini elde etmek, değerli veri ve bilgi varlıklarınızı yönetme ve koruma konusunda kuruluşunuza yardımcı olacaktır.

 • Gizli bilgilerin güvenli kalmasını sağlar
 • Müşterilere ve paydaşlara risk yönetiminiz konusunda güven sağlar
 • Güvenli bilgi alışverişlerine izin verir
 • Diğer düzenlemelere uymanıza yardımcı olur
 • Size rekabet avantajı sağlar
 • Hizmet veya ürün tesliminde tutarlılık sunar
 • Risk varlığını yönetir ve minimize eder
 • Bir güvenlik kültürü oluşturulmasına yardımcı olur
 • Şirketi, varlıkları, hissedarları ve yöneticileri korur

ISO 27001 BGYS Belgesinin Alınması

ISO 27001 belgesi almak, şirketinizin veri güvenliğine olan bağlılığını ve güvenlik yönetimini ciddiye aldığınızı göstermek için harika bir yoldur. İki kuruluşun karşılaştırılması söz konusu olduğunda müşteriler genellikle belgeye sahip olanı tercih etmektedirler.

ISO 27001 belgesi Key Kalite gibi üçüncü taraf belgelendirme kuruluşları tarafından verilmektedir. Belgelendirme sürecinde çeşitli adımlar yer almaktadır ve bunlardan en önemlisi denetim aşamasıdır.

Denetim başlamadan önce şirket yönetimi hangi bölümlerin belgelendirilecek olduğuna karar verecektir. Bu, yönetimin uygun gördüğü şeye bağlı olarak tüm organizasyon, sadece bir bölüm veya birkaç bölüm olabilecektir.

Call Now ButtonHemen Ara
ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish
WhatsApp chat