post-featured-image

ISO 22000 Zorunlu Prosedürler

2005 yılında gıda sektörünün ortak kalite bilincine varması için ISO 22000 zorunlu prosedürü bütün gıda firmaları gereğince uygulamaya tabi tutulmuştur. Prosedür gereğince Türkiye’de ve dünyada gıda üretimleri ve gıda ürünleri aynı şartlara tabi tutulmuştur. Gıda ürünlerinin üretimi ve ambalajlanmaları sırasında belli kriterler ve güvenlik önlemleri şart koşulmuştur.

Uluslararası Standart Örgütü

ISO 22000 zorunlu prosedür, uluslararası standart ISO örgütü tarafından hazırlanan bir gıda yönetimi sistemidir. Bu sistem sayesinde gıda sektörü içerisinde yer alan bütün üretimler, belli standartlarda ve kontrollerde üretilmektedir. Gıda sektörü her zaman önemli ve insan hayatının büyük bir kısmını kapsamaktadır. Bu alanda çalışan ISO yani International Organization for Standardization uluslararası bir prosedür yayımlayarak, bu alanda hizmet verenlerin takibinin yapılmasını sağlamıştır.

Bu prosedür ekseninde birçok gıda sektörü malzemeleri, ISO 22000:2005 Gıda güvenliği yönetim sistemleri kapsamında ekipmanları ve kimyasal tedarikçileri belge almak zorunda ve bu alanda standartlara uymak zorundadır. Uluslararası ISO ile gıda sektörünün sistematik yapısı ve kontrollerinin sağlanması amacı güdülmüş, bu amaç doğrultusunda üretim yapılması zorunlu tutulmuştur.

ISO 22000 Gıda Üreticiliği

Gıda sektörü kapsamında hizmet veren bütün tedarikçiler ve firmalar ISO 22000 zorunlu prosedür belgesi almalıdır. Bu belge doğrultusunda Iso 22000 gıda üreticiliği yapabilecek firmalar, ambalaj, kimyasal ve diğer gıda ekipmanlarında bu prosedüre uymaları gerekmektedir.

Uluslararası gıda firmaları ve Türkiye kapsamındaki bütün gıda firmaları gereğince prosedür belgesi almak zorunlu ve gıda güvenliği yönetim sistemleri açısından önemlidir.

ISO Gıda Sektörü

2005 yılında yasa gereğince bütün gıda sektörünü kapsayan ıso 22000 zorunlu prosedürü, aşağıdaki sektörlerin hepsinde geçerliliğini korumaktadır.

  • Gıda üreticileri
  • Gıdayla temas eden ambalaj üreticileri
  • Gıda depoları
  • Gıda makineleri üreticiler
  • Gıda temizlik ürünleri ve kimyasalları üreticileri
  • Hammadde tedarikçileri
  • Hayvan Yemi Üreticileri

ISO zorunlu Prosedür Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleri

Gıda zinciri gereğinde bütün yiyecek ve içecek sektörünün kontrol altına alınmasını amaçlayan ISO gıda ürünlerini sağlık koşullarına göre hazırlanmasını amaçlamıştır.

Gıda Güvenliği Nedir: Gıdaların tüketiciye gönderilemeden önce amaçlanan kullanıma ve sağlığa yönelik hazırlanması sağlanır. Tüketiciye zarar vermeyen ürünlerin hazırlanması gıda güvenliğinin birinci hedefidir.

 

 

 

 

 

 

Call Now ButtonHemen Ara
ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish
WhatsApp chat