post-featured-image

ISO 22000 HACCP Farkı

ISO 22000; yiyecek ve içecek sektöründe üretilen tüm ürünlerin, üretim aşamasından tüketiciye ulaştırıldığı ana kadar geçen sürede yapılan tüm faaliyetlerin güvenli şekilde yapılması anlamına gelmektedir. Uluslararası bir standart olan ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi sayesinde, üretim ve tüketiciye gitme süresindeki tüm riskler kontrol edilerek, oluşan olumsuzluklar ve riskler tespit edilmekte ve düzeltilerek, sağlıklı gıdaların üretimi sağlanmaktadır.

HACCP, güvenilir gıda ağı kurmaktır. Bunun için tüketicinin kullanacağı ürünler, düzgün işleyen bir sistem sayesinde, tüketicinin sağlığı korunmaktadır. Burada ISO 22000 HACCP farkı dikkat edilmesi gereken bir konudur.

HACCP sistemi ile HACCP arasında en büyük fark; uluslararası platformda, akredite olmaması ve bir ISO standardı olmamasıdır. HACCP sistemi, ISO 22000 standardı içinde olan bir sistemdir ve sadece kendi şartlarını kapsar.

ISO 22000 Kimler Tarafından Uygulanabilir?

ISO 22000 standardı içinde, dolaylı ya da dolaysız olarak yararlanabilecek kuruluşlar belirlenmiştir. Buna göre;

  • Kuruluşlar
  • Çiftçiler
  • Hasatçılar
  • Yem üreticileri
  • Gıda satıcıları ve üreticileri
  • Gıda servisleri
  • Catring firmaları
  • Temizlik ve sanitasyon kuruluşları
  • Dağıtım ve depolama hizmeti veren kuruluşlar

Dolaylı olarak yararlanabilen kuruluşlar ise; ekipman sağlayan kuruluşlar, temizlik ve sanitasyon ajanları ile ambalaj malzemeleri kuruluşlarıdır.

 

ISO 22000 Neden Gereklidir?

ISO22000 HACCP farkı dışında ISO 22000, sektörde çok fazla tercih edilen ürünlerin servis edilmesi sürecini daha iyi koşullar altında sağlamak ve bunun firmalara artı puan olarak dönmesini sağlamak için yapılır.

ISO 22000, uluslararası bir standarda sahiptir. Bu yüzden kurumların ticaret hedeflerini geliştirirken, uluslararası standartları baz alması gerekir. ISO 22000 belgesi, kuruluşlara bu standardı sağlar.

ISO 22000 HACCP farkı ile gıdaların üretim ve tüketiciye ulaştırılması sürecinde daha fazla kalite arıyor, iş güvenliği sağlayarak daha saygın bir firma olmak istiyorsanız, firmamız deneyimli ve uzman kadrosu ile çalışabilir ve belgelendirme için gerekli başvuruları yapabilirsiniz.

 

Call Now ButtonHemen Ara
ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish
WhatsApp chat