post-featured-image

ISO 14001 Nedir Ne İşe Yarar?

ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi; üretim sektöründe, ürünün ilk basamağından son tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen aşamalarında, çevre etkilerinin baz alınarak üretimin daha sağlıklı şekilde gerçekleşmesini sağlar.

ISO 14001 Çevre Yönetimi Sistemi, dünya üzerinde ISO 14001 Standardı olarak bilinir.

ISO 14001 Standardı Ne Anlama Gelir?

ISO 14001 nedir ne işe yarar konusu, üretim aşaması sırasında, ilk aşamadan tüketiciye gidene kadar geçen sürede, üretilen ürünün çevresel etkilerden etkilenmeden en sağlıklı şekilde tüketiciye ulaştırılmasını kapsar.

ISO 14001 çevre yönetimi sisteminin amacı; doğal kaynaklarının kullanımının azaltılması, doğayla ilgili tüm kavramları yani suyu, toprağı, havayı en az zararla etkilemek için risk analizlerinin ölçüldüğü bir yönetim şeklidir.

ISO 14001 Çevre Yönetimi Sistemi Hangi Bölümlerden Oluşur?

  • Genel gereksinimler
  • Çevre politikası
  • Planlama
  • Uygulama ve operasyon
  • Düzeltici ve önleyici faaliyet
  • Yönetimin gözden geçirilmesi

ISO 14001 Çevre Yönetimi Sistemi Standart Prensipleri Nelerdir?

ISO 14001 Çevre Yönetimi Sistemi Standart prensiplerinin ilki, yükümlülük altına girme politikasıdır. Onu takip eden prensip ise planlamadır. Planlama sayesinde; kuruluşun ürün ve hizmetlerinin çevreye yapacağı zarar ve yararlar tespit edilir.

Uygulama ve işlem prensibi ile, kuruluşlar çevre politikalarını geliştirmeye başlar. Kontrol ve düzeltici faaliyet prensibi sayesinde, kuruluşun yaptığı çevre faaliyetlerinin başarısı ölçülür.

Gözden geçirme ve geliştirme ile, kuruluş yaptığı icraatlar sayesinde, çevreye verdiği yararı daha da geliştirmeye başlar. Prensipleri uygulayan kuruluşlar, ISO 14001 nedir ne işe yarar konusunda daha da bilinçlenmiş olur.

ISO 14001 Kalite Belgesi Ne İşe Yarar?

ISO 14001 nedir ne işe yarar konusunda kendini geliştirmek isteyen kuruluşlar, ISO 14001 kalite belgesini alarak, etkin şekilde çevre yönetim sistemini uygulayabilirler. Kuruluşların oluşturacağı çevre politikası sayesinde, doğal kaynaklar hızla tükenmekten kurtulur.

Ekolojik sistemin korunması, doğal yapının zarar görmemesi için ISO 14001 çevre yönetimi sistemi, çevreye verilecek riski en aza indirmeye odaklı bir yönetim sistemidir. Sistemin temeli, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardını baz aldığı için, çevre yönetim sistemine uyum sağlaması oldukça kolaydır.

ISO 14001 belgesi, dünya üzerinde kabul gören ve üretim sektöründeki birçok kuruluşa saygınlık kazandıran bir belge olması dolayısıyla da önemlidir.

 

Call Now ButtonHemen Ara
ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish
WhatsApp chat