post-featured-image

HACCP Nedir, Ne İşe Yarar?

 

HACCP nedir, ne işe yarar; ABD ordusu ve NASA tarafından ‘’ Sıfır Hatalı’’ olarak üretim alanında kullanılmaya başlanmış olan HACCP sistemi 1960’lı yıllarda gelişmeye başlamıştır. Gıda ve ilaç dairesi tarafından denetlemelerin yapılmasını sağlayan bu sistemle, hijyen ve tehlikeli madde kullanım güvenliği sağlamış, üretim alanında kalite standartları artırılmaya başlanmıştır.

HACCP Nedir Ve Neden Önemlidir?

HACCP nedir, ne işe yarar; Tehlike analizleri ve kritik kontrol noktaları olarak, tüketicinin sağlıklı bir şekilde ürünleri kullanabilmesi için özellikle gıda üretiminde nitelikli bir kontrol sağlanması amaçlanmıştır. Hijyen ve üretim maddelerinin denetimi için önemli olan bu hususlar hem toplum sağlığını hem de üreticinin denetlenmesini kontrol altına alarak, daha kaliteli ürünlerin de üretilmesine öncülük etmiştir.

  • HACCP ile düzeltici ve düzenleyici faaliyetlerin oluşturulması sağlanmıştır.
  • Kritik limitler oluşturulmuş, belirli standartlarda üretim yapılması sağlanmıştır.
  • Kritik kontrol noktaları belirlenmiş ve uyum sağlanmasına teşvik edilmiştir.
  • Tehlike ve sağlıksız analizleri yapılarak, üretimden uzaklaştırılmıştır.
  • Üretim ve tüketim alanında dökümantasyon ve kayıt sistemi oluşturulmuş veriler girilerek düzenlenmiştir.

HACCP Yararları Nelerdir?

HACCP nedir, ne işe yarar; Güvenli ürün kurallarına uygun şekilde yapılmakta olan HACCP kontrolleri, öncelikle gıdanın üretimi, depolanması ve satış sürecindeki yolculuklarının hepsini kapsayacak, geniş bir prosedüre uygunluk taşımasına önem vermektedir. Ürünün adı, tüketim alanı ve biçiminin yanı sıra ambalajlanma evresine kadar birçok kontrol noktasından geçmesi sağlanmaktadır. Böylece ürün tehlike aşamalarını güvenli bir şekilde geçerek, analiz edilir, bu şekilde sağlıklı koşullar altında tüketime açıldığına emin olunur. Ürünün içerisinde bulunan hammade ve ürünün üretim sırasındaki hijyen standartlarına da dikkat edilerek, satış yapılacak yerlere kadar nasıl depolanacağı denetlenir. Bu ürünün sadece üretim sırasında değil, tüketim sırasında da kontrol altına alınmasını sağlayarak, toplum ve tüketim sağlığında faydalar sağlamaktadır.

HACCP Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Üretim ve tüketim kontrolleri ile ürünlerin tehlike analizleri ve kritik kontrol noktaları üzerine çalışılmakta olan HACCP nedir, ne işe yarar; öncelikle resmi bir denetleme kurumu olarak, ürünlerin çeşitli gıdalardan kaynaklı tehlikeli madde kullanımının kısıtlanmasına öncülük etmektedir. Bu kontrolleri ürünün hammadesinden, üretim sırasındaki aşamasına ve dağıtım, depolama koşullarına göre bütün standartları ortaya koyarak yapmaktadır. Bu sistem, ürünün paketlenmesinden, satışa sunulacağı alana kadar birçok alanın kapsanmasıyla, daha sağlıklı bir tüketim ağının oluşturulmasına katkı sağlamaktadır.

 

HACCP Üretim Koşulları

Tehlike analizleri ve kritik kontrol noktaları üzerinden gıdaların verdiği hastalıkların engellenmesi ile aynı zamanda kontrol altına alınması noktasında öncülük etmektedir. Bu gıdanın zararlı etken maddelerden uzaklaştırılarak, sağlıklı koşullarda hazırlanmış, üretilmiş ve tüketime sunulmuş olmasını amaçlamaktadır. Kimyasal, mikrobiyolojik ve fiziksel etkileri üzerinden gıda güvenliğinin sağlanması ile bu kontrollerin yerine getirilmesi oldukça önemli önlemler arasında yer almaktadır.

Call Now ButtonHemen Ara
ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish
WhatsApp chat