post-featured-image

Akreditasyon Nedir?

 

Akreditasyon nedir; Muayene, laboratuar ve belgelendirme kuruluşların ulusal ve uluslararası standartlara göre yeterliliğinin onaylanmasını sağlayan bir denetleme prosedürüdür. Kalite sistem belgelendirme niteliklerine uygunluk taşınıp taşınmadığı kuruluşların akreditasyon niteliklerine göre belirleneceği gibi belgelendirme yapma yetkileri de bu standartlar çerçevesinde değerlendirilmektedir.

 

Akreditasyon Nedir Ve Neden Önemlidir?

Akreditasyon nedir; Ürün ve hizmetlerin belirli standartlar aynı zamanda koşullarda hazırlanması için akreditasyon piyasadaki üretim zincirlerinin kontrol edilmesini sağlayan, muayene belgelendirme ve analiz işlemlerinin tümünü yapmaktadur. Üreticinin uluslararası ve ulusal kriterlere uygunluk taşıyıp, taşımadığı bu kriterler aracılığıyla öğrenilebilir ve denetlenebilirdir. Teknik ve idari yetkinlik için ihtiyaç duyulan bütün tüketici korunma haklarını bu standartlar üzerinden incelenerek, pazara sunulmasına öncülük etmektedir.

  • Uygunluk değerlendirme kuruluşları için önemlidir.
  • Pazara sunulan ürünlerin üreticisinin takibini ve denetimini yapmaktadır.
  • Kalinrasyon ve deney alanlarında hizmet& ürün vermekte olan kuruluşarı akredite etmesi gerekmektedir.
  • Teknik yeterlilik ve personel yeterliliği denetleyicisidir.
  • İlave deney ve analiz masraflarının azaltılmasını sağlayacak şekilde düzenlenmektedir.
  • Sertifika ve belgelendirmeyle ticari alanında güvenliğini sağlamaktadır.

 

Akreditasyon Sisteminin Yararı Nedir?

Akreditasyon nedir; Ortak bir sertifika ile kullanılmakta olan akreditasyon sistemi, deney ve analizlerin tekrarlanmadan, sürecin hızlanmasını sağlamaktadır. Böylelikle belgelendirme yaparak, üretim ve ticaret alanındaki bütün işlemlerin güvenliğinin sağlanmasına destek olmaktadır. Zorunlu olmayan akreditasyon sistemleri, firmaları kalite standartlarına uygunluk ve piyasa şartlarına göre hareket etmenin önemini vurgulamaktadır. Kalite belgesi sunmakta olan ISO 17021 numaralı sistemlerde bu kuruluşlar arasında yer alarak, güvenli bir denetim ağının oluşmasını sağlamştır. Bugün Türkiye’de TÜRKAK, Almanya’da TGA ve İngiltere’de UKAS gibi kuruluşların uluslararası standartlara uygunluk taşıyıp taşımama kaygısı bulunmakta ve sistematik olarak akreditasyon sistemleri büyük fayda sağlamaktadır.

 

Akreditasyon Sisteminin Uluslararası Önemi

Akreditasyon nedir; Laboratuar akreditasyon, ürün belgelendirme ve muayene kuruluşları çerçevesinde birçok alanda bulunmakta olan akreditasyon sistemleri, üretimin denetlenmesi için de test ve analiz sistemlerini ortaya koymaktadır. Genel ve standart şartlara uygunluk, önemli kriterlerin oluşturulması ve belirli standartların uygulamaya koyulması için uluslararası alanda da oldukça önemlidir. Personel belgelendirme yapan kuruluşlar, tıbbi tahlil laboratuarları ve ISO belgelendirme kuruluşları da akreditasyon sistemine bağlı olarak çalışmaktadır.

 

Akreditasyonun Kullanıldığı Alanlar

Üretim ve hizmet alanlarında kullanılmakta olan akreditasyon, dünya genelinde standartların uygulanması için ilk aşamaları analiz ve testlerle sağlamaktadır. Ürün belgelendirmesi yapan kuruluşlar, personel yetkinliği üzerine çalışmalar yapan kuruluşlar ve ISO belgelendirmeleri üzerine çalışmakta olan kuruluşlar da akreditasyon kullanmaktadır. Türkiye ve dünyada pazara uygun aynı zamanda elverişli standartların oluşturulması, hız ve güvenlik kazandırılması için uluslararası olan bu örgütler, hizmete ilişkin analizler ve testler yaparak uzun vadede hizmet sağlayıcıların güvenli bir şekilde yola çıkmalarını sağlamaktadır. Ürün belgelendirme alanlarında, ürün belgesi yapan kuruluşlarda dikkat edilen önemli sistemlerden biridir.

Call Now ButtonHemen Ara
ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish
WhatsApp chat